Jak rozpoznać zapalenie pęcherza:
Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się pieczeniem, swędzeniem, bólem w trakcie oddawania moczu i uczuciem parcia na pęcherz, może pojawić się gorączka i ogólne osłabienie organizmu, zauważalna jest też zmiana zapachu moczu.
Przyczyny:
Najczęstszą przyczyną infekcji pęcherza moczowego jest beztlenowa bakteria Escherichia Coli występującą w przewodzie pokarmowym u zdrowego człowieka, jednak po przedostaniu się do przewodu moczowego wykazuje działanie chorobotwórcze. Innymi drobnoustrojami wywołującymi zakażenia pęcherza są wirusy i niektóre grzyby.
Przyczyną infekcji dróg moczowych mogą być przeziębienia (również te występujące w okresie letnim spowodowane m.in. długim przebywaniem w mokrym kostiumie kąpielowym).
Ryzyko wystąpienia zakażenia zwiększają też:
- alergie na niektóre środki higieniczne (np. perfumowane wkładki, podpaski)
- częste kontakty seksualne
- kamica nerkowa
- choroby nerek
- cukrzyca
- ciąża
- okres menopauzy
- korzystanie z publicznych toalet i basenów
- nieprawidłowa higiena osobista (używanie brudnych ręczników)
- noszenie bielizny ze sztucznego włókna (powoduje pocenie się miejsc intymnych i namnażanie bakterii)
- przyjmowanie malej ilości płynów
- stosowanie niektórych leków (np. przeciwzapalnych)
Diagnoza czyli badanie moczu
Przy pojawieniu się objawów zapalenia pęcherza warto udać się do lekarza i wykonać ogólne badania moczu, a następnie podjąć odpowiednią kuracje. Jeśli symptomy zapalenia pęcherza będą dalej nawracać zaleca się wykonać posiew moczu, który pomoże dokładnie zweryfikować z jakimi drobnoustrojami mamy do czynienia oraz dobrać odpowiednie leczenie skierowane na konkretny rodzaj bakterii występujący w przewodzie moczowym.
Po zakończonej kuracji zaleca się również wykonanie kontrolnych badan laboratoryjnych.
Leczenie i profilaktyka
Kiedy pojawiają się objawy zapalenia pęcherza moczowego należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać odpowiednie badania moczu. Zanim jednak trafimy do lekarza warto zastosować domowe i naturalne kuracje.
- Picie dużej ilości wody – woda powoduje rozcieńczenie moczu oraz wypłukuje bakterie z przewodu moczowego
- Picie herbatek i ziół o działaniu moczopędnym – brzoza pospolita, pokrzywa (działanie bakteriobójcze), skrzyp polny, mącznica lekarska (o działaniu dezynfekującym), napar z pietruszki (ma działanie moczopędne i przeciwskurczowe).
- Zażywanie preparatów zawierających wyciąg z żurawiny – żurawina ma działanie przeciwzapalne i zapobiega przyleganiu bakterii do nabłonka dróg moczowych. Może również stanowić alternatywę dla antybiotyków.
- Przyjmowanie dużej ilości witaminy C – zakwasza mocz, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i utrzymuje odpowiedni stan błony śluzowej.
- Dbanie o odpowiednią higienę intymną – zaleca się mycie miejsc intymnych po każdym skorzystaniu z toalety, a do wycierania używać ręczników jednorazowych. Do podmywania najlepsze są płyny do higieny intymnej zawierające żywe kultury bakterii.
- Noszenie bawełnianej przewiewnej bielizny.
- Kąpiele i nasiadówki ziołowe – działają głównie rozluźniająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kąpiel nie powinna być za gorąca i trwać nie dłużej niż 10-15 minut. Przy stosowaniu nasiadówek wykorzystujemy napary z ziół.
Najbardziej popularne przy dolegliwościach związanych z zapaleniem pęcherza są wywary z:
- rumianku – właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
- pokrzywy – właściwości bakteriobójcze.
- kory dębu – właściwości przeciwzapalne , ściągające i antybakteryjne.
- szałwii – właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
- kwiatu krwawnika – właściwości bakteriobójcze , przeciwzapalne, przeciwskurczowe.
- kwiatu Śnieżnego Lotosu (Saussurea Involucrata) – właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne.
- kwiatu jasnoty białej – właściwości ściągające i przeciwzapalne.
- skrzypu polnego – właściwości antyseptyczne
Ziołowa wkładka higieniczna Śnieżny Lotos oprócz działania antybakteryjnego ma działanie przeciwświądowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Ekstrakt ziołowy zawarty we wkładce przynosi ulgę i ukojenie przy uporczywym pieczeniu miejsc intymnych spowodowanym infekcjami układu moczowego. Ziołowe wkładki Śnieżny Lotos zaleca się stosować m.in. po stosunku płciowy, kiedy to zwiększa się ryzyko zarażenie bakteriami czy grzybami, które również wpływają na rozwój infekcji pęcherza.
Wkładka Śnieżny Lotos stanowi doskonałą profilaktykę i ochronę dla aktywnych kobiet, które często korzystają z publicznych basenów.
Wkładka Śnieżny Lotos wpływa na utrzymanie prawidłowej równowagi mikroflory układu moczowo – płciowego (zapobiegając namnażaniu się bakterii i grzybów), pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie oraz niweluje nieprzyjemny zapach pochwy. Ekstrakty ziołowe zawarte we wkładce uwalniają się pod wpływem temperatury ciała, a następnie oddziałują na narządy rodne kobiety eliminując pierwsze objawy infekcji. Bawełniana wkładka higieniczna pełni tutaj role przekaźnika i jest świetną alternatywą dla wywarów ziołowych. Dodatkowo wkładkę można nosić przez 24 godziny co stanowi doskonały element długookresowej pielęgnacji oraz jest sposobem na skuteczną profilaktykę przy nawracających infekcjach. Skuteczność ziołowej wkładki Śnieżny Lotos została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych pod kontrolą lekarza ginekologa.
Opinie: Sprawdź opinie o wkładkach Śnieżny Lotos na portalu Ceneo.pl
Dowiedz się: Dlaczego warto stosować ziołową wkładkę higieniczną Śnieżny Lotos
Efekt ulgi odczuwalny już po zastosowaniu jednej wkładki.
Dowiedz się: Gdzie kupić ziołową wkładkę Śnieżny Lotos