Zioła – pierwsza pomoc przy infekcjach intymnych

Zioła są skutecznym środkiem w walce z wieloma dolegliwości, a stosowane profilaktycznie działają wzmacniająco i regenerująco. Mają ogromne znaczenie w medycynie i ziołolecznictwie. Od środków farmakologicznych wyróżnia je to, że działają w sposób naturalny i nie wywołują przy tym skutków ubocznych. Można się nimi wspierać lecząc także infekcje intymne.

Kobiece infekcje intymne są uciążliwą i dość często występującą dolegliwością. Przyczyną ich mogą być drobnoustroje (grzyby, bakterie, wirusy), a także niewłaściwa higiena intymna, stres, obniżona odporność organizmu, przebyta terapia antybiotykowa i hormonalna. Objawami najczęściej są świąd, upławy, pieczenie, ból w czasie oddawania moczu, swędzenie miejsc intymnych. W takich sytuacjach zawsze wskazana jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badań zweryfikuje dokładnie czym wywołany jest intymny problem i podejmie odpowiednią kurację farmakologiczną. Co jednak zrobić, kiedy infekcja ma tendencje do nawracania, a my chcemy w naturalny sposób zapobiegać kobiecym dolegliwościom? Oprócz stosowania środków, które wpłyną na utrzymanie prawidłowej równowagi flory bakteryjnej, warto sięgnąć po zioła.

Dobroczynne działanie ziół

Leczenie ziołami to najstarsza metoda naturalna używana w medycynie niekonwencjonalnej. Coraz więcej osób sięga po naturalne metody leczenia, które są sprawdzone i jak się okazuje mogą być skuteczniejsze w walce z przewlekłymi i nawracającymi schorzeniami niż środki farmaceutyczne dostępne w aptece. Zioła posiadają wyjątkowe i szerokie właściwości, jednak co jest bardzo istotne, są bezpieczne i działają w naturalny sposób.

Przy infekcjach intymnych, którym towarzyszą uporczywe swędzenie, pieczenie, upławy, stosuje się zioła w formie nasiadówek, okładów, kąpieli. Innym wygodnym rozwiązaniem są ziołowe wkładki higieniczne, które pod wpływem ciepła ciała uwalniają zawarte wewnątrz wkładki dobroczynne ekstrakty ziołowe.
Najbardziej popularne przy dolegliwościach kobiecych są wywary z:

 • rumianku – właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne
 • pokrzywy – właściwości bakteriobójcze
 • nagietka – właściwości regeneracyjne
 • kory dębu – właściwości przeciwzapalne, ściągające i antybakteryjne
 • szałwii – właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze
 • kwiatu krwawnika – właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwskurczowe
 • odwar z liści babki lancetowatej – właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne
 • kwiatu śnieżnego lotosu – właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne
 • kwiatu jasnoty białej – właściwości ściągające i przeciwzapalne

Dostępne są też gotowe mieszanki ziół do stosowania przy stanach zapalnych miejsc intymnych, nadżerkach szyjki macicy, zapaleniach sromu.

Zioła wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwświądowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przeciwgrzybicze. Może je stosować przy zapaleniu pęcherza, które często się łączy z infekcją miejsc intymnych. Nasiadówki przy użyciu ziół, wykonuje się w warunkach domowych, zwykle trzy razy razy dziennie przez kwadrans, w optymalnie ciepłym naparze (nie gorącym ).

Nasiadówki przy infekcjach intymnych:

 • 4 łyżki kory dębu zalać 1,5 litrami wody, gotować przez około 10 minut, przecedzić.
 • 2 łyżki suszonych kwiatów jasnoty białej zalać 0.5 litra wrzącej wody i parzyć przez około 15-20 minut a następnie przecedzić i stosować do podmywań.
 • 50g liści szałwii, 25g ziela krwawnika, 25g kwiatu nagietka zalać wrzącą woda i parzyć przez około 15 minut a następnie przecedzić. Robić nasiadówkę (15-20 minut).

Doskonałą alternatywą dla nasiadówek może być ziołowa wkładka higieniczna o działaniu antybakteryjnym.

Śnieżny Lotos Ziołowe wkładki higieniczne o działaniu antybakteryjnym

Wkładka higieniczna Śnieżny Lotos oprócz działania antybakteryjnego ma działanie przeciwświądowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Posiada również właściwości regeneracyjne dlatego jest pomocna przy łagodzeniu urazów i obtarć miejsc intymnych. Wewnątrz bawełnianej niebielonej wkładki higienicznej znajduje się ekstrakt ziołowy (m.in. wyciąg z kwiatu śnieżnego lotosu – Saussurea Involucrata), który pomaga niwelować szereg dolegliwości okolic intymnych u kobiet. Zioła działają synergistycznie wzmacniając się nawzajem, dodatkowo działają nie tylko na objaw ale też na przyczynę występującego problemu intymnego dlatego są polecane przy nawracających infekcjach. Wkładka Śnieżny Lotos wpływa na utrzymanie prawidłowej równowagi mikroflory układu moczowo – płciowego (zapobiegając namnażaniu się bakterii i grzybów), pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie oraz niweluje nieprzyjemny zapach pochwy. Skuteczność wkładki Śnieżny Lotos została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych pod kontrolą lekarza ginekologa.

Dowiedz się: Dlaczego warto stosować ziołową wkładkę higieniczną Śnieżny Lotos

Ziołową wkładkę higieniczną Śnieżny Lotos również zaleca się stosować przy schorzeniach ze strony pęcherza moczowego i cewki moczowej np. bolesne oddawanie moczu.
Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne poleca się używać wkładki ok. 10- 14 dni po porodzie, ponieważ ekstrakt ziołowy wpływa na łagodzenie stanów zapalnych i obrzęków oraz przyspiesza proces gojenia.
Stosowane m.in. po kąpielach w basenach, po stosunku płciowym czy w czasie długiej podróży stanowią doskonałą formę ochronny i profilaktyki przed rożnymi dolegliwościami ze strony okolic intymnych.

Pojedyncza wkładka wykazuje 24 godzinne działanie (czas w ciągu którego pod wpływem temperatury ciała uwalniają się zioła – pielęgnując miejsca intymne. Dużo dłuższy czas aplikacji ziół w porównaniu z nasiadówką ).
Już 30 minut stosowania wkładki niweluje nieprzyjemny świąd miejsc intymnych.

Wkładki nie należy stosować w czasie ciąży.

Dowiedz się: Gdzie kupić ziołową wkładkę Śnieżny Lotos

Śnieżny Lotos Ziołowe wkładki higieniczne o działaniu antybakteryjnym