Pielęgnacja miejsc intymnych po porodzie

W czasie połogu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena miejsc intymnych u kobiet. Prawidłowa pielęgnacja krocza wpływa na szybszy proces gojenia się ran (zwłaszcza jeśli krocze było nacięte i zszywane), a także pozwala chronić przed uciążliwymi infekcjami, które mogą kończyć się powikłaniami.

Połóg to czas w którym organizm kobiety zaczyna się regenerować i wracać do stanu sprzed ciąży. Proces ten trwa zwykle około 6 tygodni. W tym okresie rozpoczyna się proces gojenia ran poporodowych, pojawiają się odchody połogowe, macica zaczyna się obkurczać i wracać do rozmiarów przed ciążą a także pojawia się laktacja (wydzielanie mleka).

Odchody połogowe to efekt oczyszczania się macicy przejawiający się występowaniem wydzieliny. Początkowo wygląda ona jak obfite krwawienie lecz w ciągu kilku dni zaczyna zmieniać kolor na brunatny następnie białawy aż do bezbarwnej wydzieliny. Odchody połogowe zawieraj krew, szczątki tkanek dlatego mogą być siedliskiem bakterii. Odpowiednia higiena i pielęgnacja jest bardzo ważna w tym okresie.

Higiena miejsc intymnych po porodzie

Krocze powinno się myć często oraz po każdym korzystaniu z toalety. Podmywanie wykonuje się pod prysznicem albo w bidecie. Długie i gorące kąpiele nie są wskazane. Do mycia zaleca się używać szarego mydła, ziołowych preparatów oraz odpowiednich płynów do higieny intymnej z odczynem około pH 5,5. Ważne jest aby unikać płynów perfumowanych i barwionych, które mogą uczulać. Dodatkowo można miejsca przemywać odpowiednim środkiem antyseptycznym rozpuszczonym w przegotowanej wodzie, który działa przeciwzapalnie .

W trakcie pielęgnacji w okresie połogu można korzystać z nasiadówek ziołowych (kora dębu, rumianek), których działanie antybakteryjne pozwala uśmierzyć ból. Takim naparem można delikatnie przemywać miejsca intymne jednak nie może ta czynność trwać dłużej niż 10 min. Długie namaczane nie jest wskazane ponieważ może rozmiękczyć ranę. Świetną alternatywą dla nasiadówek jest wkładka antybakteryjna Śnieżny Lotos, która zawiera ekstrakt ziołowy. Zioła uwalniają się pod wpływem temperatury ciała a co najważniejsze, czas działania ziół jednej wkładki to 24 godziny.

Kolejnym istotnym elementem higieny krocza na który trzeba zwrócić uwagę to odpowiedni kierunek podmywania i podcierania. Koniecznie trzeba pamiętać aby odbywało się w kierunku odbytu tak aby uniknąć przedostania się do pochwy bakterii kałowych.

Po umyciu należy delikatnie osuszać krocze, najlepiej miękkim papierowym ręcznikiem. Przy osuszaniu należy również pamiętać aby tą czynność wykonać dokładnie ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii.


Po porodzie bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej bielizny, najlepiej bawełnianej i wygodnej. W pierwszych dniach po porodzie zaleca się używać jednorazowej bielizny, którą trzeba zmieniać jak najczęściej. Bielizna powinna być przewiewna, taka, która pozwoli skórze oddychać co też przyspieszy proces gojenia. Tydzień po porodzie można stosować antybakteryjną wkładkę Śnieżny Lotos z ekstraktem ziołowym, która powstała między innymi z myślą o kobietach dla których bardzo ważna jest pielęgnacja intymna w okresie połogu. Bawełniana wkładka zawiera wyciąg z kwiatu Saussurea Involucrata, która jest używana przy łagodzeniu problemów ginekologicznych (między innymi bólu poporodowego) a także ekstrakt ziołowy (Sophora flavescens, Cnidium Monnieri(L.)Cuss, Fructus Kochiae scopariae itp). Zioła działają synergistycznie i mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne a także łagodzą dolegliwości ze strony układu moczowego. Stosowanie wkładki przyczynia się również do zmniejszenia obrzęków, utrzymania odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy oraz przyspieszenia procesów gojenia.
Każda wkładka jest osobno zamknięta w hermetycznym pojemniku a po otwarciu i kontakcie z miejscem intymnym rozpoczyna się proces działania ekstraktu, który trwa nieprzerwanie przez 24 godziny. Jako, że zioła mają wielofunkcyjne działanie daje nam to gwarancje odpowiedniej pielęgnacji oraz ochrony krocza przez cały czas kiedy korzystamy z wkładki.

Dowiedz się: Gdzie kupić ziołową wkładkę Śnieżny Lotos

Śnieżny Lotos Ziołowe wkładki higieniczne o działaniu antybakteryjnym