Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych

Pieczenie, swędzenie i podrażnienia miejsc intymnych są dolegliwościami, które dotyczą wielu kobiet w rożnym wieku. Dolegliwości te są bardzo uciążliwe, wywołują ogromny dyskomfort, czasami towarzyszy im również ból i obrzęk warg sromowych oraz nawracające stany zapalne. Jedną z ich przyczyn może być zaburzenie flory bakteryjnej pochwy.

Swędzenie i podrażnienia pochwy – przyczyny:

  • Alergia na kosmetyki i detergenty
   Często swędzenie i pieczenie pochwy jest spowodowane nadwrażliwością na substancje chemiczne występujące w kosmetykach co prowadzi do podrażnień i alergii. Należy unikać używania do higieny intymnej zwykłego mydła, które ma działanie wysuszające i wpływa na zmianę odczynu skóry na zasadowy sprzyjając tym rozwojowi mikroorganizmów. Należy tez zwrócić uwagę na detergenty ( m.in. proszki, płyny do prania i płukania ), na które również może wystąpić reakcja alergiczna, a w konsekwencji podrażnienia miejsc intymnych.
 • Ciasna i nieprzewiewna bieliznaCiasne ubrania, bielizna są również często przyczyną podrażnień okolic intymnych dlatego warto nosić bawełnianą wygodną bieliznę i przewiewne ubrania.
 • Zaburzona równowaga hormonalna przed menstruacjąPrzed miesiączką zostaje zaburzona równowaga hormonalna (estrogen i progesteron) co wpływa na zmianę pH pochwy, może się to przyczynić do wysuszenia oraz swędzenia miejsc intymnych.
 • Podrażnienia i otarcia w czasie stosunkuUczulenia na środki plemnikobójcze, lubrykanty lub prezerwatywy lateksowe oraz niewystarczające nawilżenie pochwy w czasie stosunku powodujące otarcia, mogą się przyczynić się do wystąpienia takich dolegliwości jak swędzenie, pieczenie a nawet obrzęk miejsc intymnych.
 • Suchość pochwySuchość pochwy zwiększa ryzyko powstawania otarć, podrażnień oraz nawracających stanów zapalnych. Pochwa produkuje wydzielinę, która prócz nawilżenia pełni role ochronną przed infekcjami. Zaburzenie gospodarki hormonów żeńskich wpływa na zaburzenie produkcji nawilżającego śluzu. Przyczyną są zmiany poziomów hormonów u kobiet wywołanych menopauzą oraz wahania hormonalne przed menstruacją.
  Na suchość pochwy mogą tez wpływać inne czynniki takie jak przyjmowanie niektórych leków (np.: tabletek antykoncepcyjnych, antybiotyków czy leków moczopędnych) oraz niewłaściwa dieta i higiena, stres, częste używanie tamponów , barwionych i perfumowanych podpasek higienicznych, kontakt z woda chlorowaną na basenach.
 • Infekcje intymnePieczenie i swędzenie pochwy często są objawem infekcji intymnej, zarówno tej o podłożu grzybiczym, bakteryjnym jak i wirusowym. Dodatkowo dolegliwościom tym może towarzyszyć występowanie białawych upławów (np. drożdżyca), nieprzyjemny zapach z pochwy (np. infekcje bakteryjne) a nawet ból (np. w przypadku opryszczki narządów płciowych).
 • Zakażenia dróg moczowychNajdokuczliwszą dolegliwością związaną z zakażeniem dróg moczowych jest pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu. Najczęściej za infekcję tę odpowiada bakteria Escherichia Coli, która występuje w przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka, jednak po przedostaniu się do układu moczowego ma działanie chorobotwórcze. Infekcje mogą również powstawać na wskutek przeziębień, reakcji alergicznych na środki higieniczne oraz nieprawidłowej higieny intymnej.

Profilaktyka i leczenie:

Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie czym dokładnie spowodowana jest dolegliwość związana z swędzeniem i pieczeniem pochwy. Jeśli problem dotyczy infekcji należy udać się do ginekologa i wykonać posiew z pochwy. Po przeprowadzonych testach lekarz dobierze odpowiednią kurację leczniczą.
Czasami przyczyny mogą okazać się inne i leczenie farmakologiczne nie jest konieczne, a jedynie wymagana jest wymiana uczulających preparatów do higieny intymnej czy detergentów (płyn, proszek do prania i płukania). Ważną role odgrywa prawidłowa higiena intymna np. przestrzeganie zasad higieny w czasie pożycia intymnego, używanie oddzielnego ręcznika do wycierania miejsc intymnych. Wskazane jest również używanie odpowiednich preparatów do higieny intymnej, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom pH pochwy, a także wpłyną na odpowiednie nawilżenie pochwy.
Przy uporczywym swędzeniu i pieczeniu sromu poleca się zioła, które można stosować w formie nasiadówek, okładów, kąpieli. Doskonałą i wygodniejszą alternatywą jest ziołowa wkładka higieniczna o działaniu antybakteryjnym.

Śnieżny Lotos Ziołowe wkładki higieniczne o działaniu antybakteryjnym

Ziołowa wkładka higieniczna Śnieżny Lotos oprócz działania antybakteryjnego ma działanie przeciwświądowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Posiada również właściwości regeneracyjne dlatego jest pomocna przy łagodzeniu urazów i obtarć miejsc intymnych. Wewnątrz bawełnianej niebielonej wkładki higienicznej znajduje się ekstrakt ziołowy, który pomaga niwelować szereg dolegliwości okolic intymnych u kobiet. Zioła działają synergistycznie wzmacniając się nawzajem, dodatkowo działają nie tylko na objaw ale też na przyczynę występującego problemu intymnego dlatego są polecane przy nawracających infekcjach. Wkładka Śnieżny Lotos wpływa na utrzymanie prawidłowej równowagi mikroflory układu moczowo – płciowego (zapobiegając namnażaniu się bakterii i grzybów), pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie oraz niweluje nieprzyjemny zapach pochwy. Skuteczność ziołowej wkładki Śnieżny Lotos została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych pod kontrolą lekarza ginekologa.

Dowiedz się: Dlaczego warto stosować ziołową wkładkę higieniczną Śnieżny Lotos

Zastosowanie ziołowej wkładki Śnieżny Lotos przynosi natychmiastowa ulgę (już 30 min. aplikacji) przy swędzeniu, pieczeniu czy podrażnieniu okolic intymnych, w tym również przynoszą ulgę przy swędzeniu okolic odbytu. Stosowanie jest zalecane m.in. po kąpielach w basenach, po stosunku płciowym czy w czasie długiej podróży, jako forma ochronny i profilaktyki przed rożnymi dolegliwościami ze strony okolic intymnych.
Pojedyncza wkładka wykazuje 24 godzinne działanie (czas w ciągu którego pod wpływem temperatury ciała uwalniają się zioła – pielęgnując miejsca intymne). Cale opakowanie to 6 aplikacji po 24 godziny (144 godziny aplikacji).
W przypadku wystąpienia objawów swędzenia spowodowanych podrażnieniami wystarczy 30 minutowa aplikacja.

Jeśli przyczyny związane z uporczywym swędzeniem, pieczeniem, obrzękiem miejsc intymnych i nie wiążą się z poważnymi chorobami wymagającymi konsultacji oraz leczenia pod okiem lekarza, ziołowa wkładka Śnieżny Lotos może przynieść ulgę przy wielu intymnych dolegliwościach pełniąc funkcję ochronną i pielęgnacyjną. Ziołowa wkładka higieniczna Śnieżny Lotos stanowi istotny czynnik w profilaktyce utrzymania dobrego zdrowia układu moczowo – płciowego.

Dowiedz się: Gdzie kupić ziołową wkładkę Śnieżny Lotos